Archiwum artykułów

15-05-2023
Czysty nos to zdrowe uszy
Na pewno odporności dziecko musi się uczyć i nabywać przez kontakt z rówieśnikami. Dla mnie, laryngologa, najważniejsze jest, żeby dzieci jak najmniej chorowały na uszy. To je przecież bardzo boli. Ponadto słuch to jeden z najważniejszych zmysłów. Czyście dziecku nos – radzi prof. dr hab. n. med. Artur Niedzielski , otolaryngolog, otorynolaryngolog dziecięcy, audiolog oraz foniatra, specjalista zdrowia publicznego.
13-04-2023
10 zasad zdrowego stylu życia dla dzieci i młodzieży
Samo tylko zdrowe żywienie to niestety za mało, aby dzieci mogły cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknęły nadwagi czy otyłości. Sprawdź, co jeszcze znalazło się w nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.
17-03-2023
5 pomysłów na lunch do szkoły
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej. Przygotowując maluchowi jedzenie do szkoły, należy zwrócić uwagę, by było zdrowe, ale też by zachęcało do jedzenia swoim wyglądem. Co można przygotować na lunch do szkoły? Jak, w bezpieczny sposób, można zabrać jedzenie do szkoły?
01-03-2023
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów
Dzieci raczej nie przekonają racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów. Straszenie go chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością. Podpowiadamy kilka sposobów.
13-02-2023
Kilka pomysłów na śniadanie dla dziecka!
Wiele osób uważa, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Z tego powodu warto zadbać o to, aby nasze dziecko rano przed wyjściem do przedszkola zjadło pełnowartościowe danie, które dostarczy mu energii na cały dzień. Żeby maluch dobrze się rozwijał, jego jadłospis powinien mieć nie tylko odpowiednią kaloryczność, ale również proporcje mikro- i makroskładników. Dzieci, które rosną, potrzebują nie tylko węglowodanów i zdrowych tłuszczy, ale przede wszystkim dużo białka, witamin i minerałów. Jaki posiłek można zaserwować dziecku na śniadanie? Przedstawiamy kilka pomysłów!
03-02-2023
Czy schizofrenia zaczyna się w młodym wieku?
Tak! Gdy ktoś skończy 35 lat, to już tylko w minimalnym stopniu narażony jest na zachorowanie, nawet jeśli schizofrenia wystąpiła u członka jego najbliższej rodziny.
09-01-2023
Smog - czy wpływa na zdrowie dzieci?
W miejscach z najwyższym stężeniem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 dzieci znacznie częściej kaszlą, kichają i mają katar, w porównaniu do miejsc mniej zanieczyszczonych. To ustalenia najnowszych badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce.
09-12-2022
Wilczy apetyt, a dziecko chudnie: to może być "jedynka"
Pomimo tego, że dziecko je jak wilk, to - nie wiedzieć czemu - niknie w oczach. Pije wodę nie szklankami, ale butelkami. Ciągle biega do toalety, moczy się w nocy. Jest apatyczne i nie ma na nic siły. To może to być bardzo groźna autoimmunologiczna choroba z mylącą nieco nazwą - cukrzyca typu 1. Niewykryta w porę zagraża nawet życiu dziecka.
30-09-2022
10 błędów w żywieniu małych dzieci
Pulchny bobas to nie jest zdrowe dziecko! Co trzeci maluch w Polsce w wieku od 5. do 36. miesiąca życia ma nieprawidłową masę ciała. To efekt błędów w ich żywieniu. Warto je poznać, by zmienić dietę dziecka.
19-05-2022
Meningokoki, pneumokoki w przedszkolu? Dezynfekcja na nic
Meningokoki i pneumokoki to bakterie bytujące w śluzówce człowieka. Są środowiska, gdzie nosicieli może być więcej niż w całej populacji, np. w przedszkolach czy koszarach. Ale dezynfekcja pomieszczeń to nie broń na te patogeny.
28-03-2022
Jak rozpoznać, czy dziecko bierze narkotyki?
Uważasz, że twoje dziecko nie jest zagrożone eksperymentowaniem z narkotykami? Może i tak, ale skala ich zażywania przez polskie dzieci jest bardzo duża. Sprawdź, po czym poznać, że dziecko zażyło substancję psychoaktywną i co wtedy robić. 
16-02-2022
Otyłość dzieci i młodzieży problemem na całym świecie
Na świecie z powodu nadwagi lub otyłości cierpi 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Szczególnie cierpią z ich powodu dzieci rodziców gorzej wykształconych o niskich dochodach.