Archiwum artykułów

30-11-2021
Używanie tabletu opóźnia rozwój mowy
Okazuje się, że dzieci, które zaczynają używać tabletów i smartfonów, zanim wypowiedzą swoje pierwsze zdanie, później niż inne zaczynają mówić.
13-09-2021
Stygmatyzacja otyłości dzieci nie sprzyja odchudzaniu
Uczeń z nadwagą czy otyłością nie dość, że ma problem natury zdrowotnej, to często spotyka się też z napiętnowaniem. To zaś nie tylko nie pomaga mu schudnąć, ale rodzi kolejne problemy.
08-07-2021
Autyzm trafił pod strzechy
Prawdopodobnie to lata kampanii społecznych i filmy spowodowały, że polskie społeczeństwo przyswoiło podstawową wiedzę o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Wciąż jednak pokutuje wiele mitów na temat tego zaburzenia – to niektóre wnioski z badania CBOS na temat społecznego obrazu autyzmu przeprowadzonego dla Fundacji JiM.
21-06-2021
Jak zaradzić wypaleniu rodzicielskiemu
Zwłaszcza przedłużająca się pandemia szczególnie dotyka rodziców, którzy łączą zdalną pracę zawodową z całodzienną opieką nad dziećmi i edukacją online.  Przemęczenie, zrezygnowanie, wypalenie – to uczucia znane dziś niemal każdemu rodzicowi. Jak sobie poradzić?
14-05-2021
Jak dorastanie z psem wpływa na dziecko
Znaczna część lekarzy poleca spokojnego psiego towarzysza starszym ludziom - mobilizuje ich do aktywności fizycznej, łagodzi napięcia i lęki. Ale i młode pokolenie odnosi zauważalne korzyści z wychowywania się w domu z psem.
16-04-2021
Jak mozna pomóc nieśmiałemu dziecku
Przypisanie dziecku jakieś cechy może działać jak samospełniająca się przepowiednia. Tak jest też z nieśmiałością - jeśli często mówimy o dziecku, że jest nieśmiałe, ono zacznie tak o sobie myśleć. Warto jednak uważać, nieśmiałym nie jest łatwo w życiu, a nieśmiałemu dziecku dobrze pomóc.
06-04-2021
Fakty i mity o krótkowzroczności dzieci
Nawet połowa dzieci ma wady wzroku! To jedna zła wiadomość. Druga: te problemy są często wykrywane za późno. Poznaj fakty i mity o problemach ze wzrokiem i sposobach na dobre widzenie.
01-04-2021
Foteliki samochodowe – jak przewozić dziecko
Dzieci powinny być jak najdłużej przewożone w fotelikach zainstalowanych tyłem do kierunku jazdy – to rekomendacja Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Jak wiadomo, fotelik musi być dobrany do dziecka i prawidłowo zamontowany.