Archiwum artykułów

19-05-2022
Meningokoki, pneumokoki w przedszkolu? Dezynfekcja na nic
Meningokoki i pneumokoki to bakterie bytujące w śluzówce człowieka. Są środowiska, gdzie nosicieli może być więcej niż w całej populacji, np. w przedszkolach czy koszarach. Ale dezynfekcja pomieszczeń to nie broń na te patogeny.
28-03-2022
Jak rozpoznać, czy dziecko bierze narkotyki?
Uważasz, że twoje dziecko nie jest zagrożone eksperymentowaniem z narkotykami? Może i tak, ale skala ich zażywania przez polskie dzieci jest bardzo duża. Sprawdź, po czym poznać, że dziecko zażyło substancję psychoaktywną i co wtedy robić.
16-02-2022
Otyłość dzieci i młodzieży problemem na całym świecie
Na świecie z powodu nadwagi lub otyłości cierpi 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Szczególnie cierpią z ich powodu dzieci rodziców gorzej wykształconych o niskich dochodach.
20-01-2022
Problemy z brzuszkiem dziecka? Dowiedz się, co może być przyczyną i jak możesz pomóc maluchowi
Bóle brzucha diagnozowane są już u noworodków. Mogą być związane z tzw. kolką niemowlęcą lub występować całkowicie od niej niezależnie. Zawsze jednak budzą niepokój rodziców o zdrowie ich pociechy. Warto poznać sposoby łagodzenia bólu i napięcia dziecięcego brzuszka, by w trudnym momencie umieć szybko i skutecznie pomóc.
30-11-2021
Używanie tabletu opóźnia rozwój mowy
Okazuje się, że dzieci, które zaczynają używać tabletów i smartfonów, zanim wypowiedzą swoje pierwsze zdanie, później niż inne zaczynają mówić.
13-09-2021
Stygmatyzacja otyłości dzieci nie sprzyja odchudzaniu
Uczeń z nadwagą czy otyłością nie dość, że ma problem natury zdrowotnej, to często spotyka się też z napiętnowaniem. To zaś nie tylko nie pomaga mu schudnąć, ale rodzi kolejne problemy.
08-07-2021
Autyzm trafił pod strzechy
Prawdopodobnie to lata kampanii społecznych i filmy spowodowały, że polskie społeczeństwo przyswoiło podstawową wiedzę o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Wciąż jednak pokutuje wiele mitów na temat tego zaburzenia – to niektóre wnioski z badania CBOS na temat społecznego obrazu autyzmu przeprowadzonego dla Fundacji JiM.
21-06-2021
Jak zaradzić wypaleniu rodzicielskiemu
Zwłaszcza przedłużająca się pandemia szczególnie dotyka rodziców, którzy łączą zdalną pracę zawodową z całodzienną opieką nad dziećmi i edukacją online.  Przemęczenie, zrezygnowanie, wypalenie – to uczucia znane dziś niemal każdemu rodzicowi. Jak sobie poradzić?