Chyba każdy rodzic dba o to, aby jego dzieci miały wszystko, co najlepsze do prawidłowego rozwoju. Dlatego też w dziecięcych pokojach nie brakuje wygodnych łóżeczek, kolorowej pościeli i pluszaków, które umilają życie maluchom od pierwszych dni życia. Kiedy dziecko ma kilka tygodni, w jego życiu pojawiają się pierwsze zabawki. I to zabawkom w całości poświęcimy poniższy tekst. Zapraszamy do lektury.

Zabawki to coś więcej niż kolorowe przedmioty

Zabawki nie tylko zapewniają dziecku rozrywkę i zabawę. To także narzędzia, które wspomagają jego rozwój na wielu płaszczyznach: fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, a nawet społecznej. Odpowiednio dobrane zabawki pomagają dziecku poznawać świat, rozwijać umiejętności, wyrażać emocje i nawiązywać relacje z innymi dziećmi. Są ważne na każdym etapie rozwoju dziecka, bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania.

Poznajmy trzy kategorie zabawek

Kiedy odwiedzimy sklep z zabawkami, szybko zorientujemy się, jak ogromny mamy wybór. Producenci wręcz dwoją się i troją, tworzą serie zabawek z myślą o niemalże każdych zainteresowaniach. Stosując pewne uproszczenie, możemy podzielić zabawki na trzy główne kategorie: sensoryczne, edukacyjne i interaktywne. Każda z nich ma swoje zalety i wpływa na rozwój dziecka w inny sposób.

Zabawki sensoryczne stymulują zmysły dziecka: wzrok, słuch, dotyk, węch. Przykładami takich zabawek są grzechotki, pluszaki, piłeczki, kostki, maty edukacyjne czy karuzele muzyczne. Zabawki sensoryczne pomagają dziecku odkrywać świat poprzez doznania zmysłowe, rozwijają koordynację ruchową i motorykę małą, a także wspierają koncentrację. To zabawki dla najmłodszych dzieci.

Zabawki edukacyjne uczą dziecka czegoś nowego lub rozwijają jego umiejętności. Za przykład niech posłużą tu puzzle, klocki, gry planszowe, książki, zestawy do eksperymentów czy instrumenty muzyczne. Częstym motywem zabawek są uwielbiane przez dzieci postacie typu Świnka Peppa Zabawki edukacyjne pomagają dziecku rozwijać wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, logiczne myślenie, pamięć i kreatywność.
Tak kategoria skierowana jest do nieco starszych dzieci.

Zabawki interaktywne to takie, które reagują na działania dziecka lub zachęcają do współpracy z innymi ludźmi. Przykładem będą tu lalki, maskotki, samochody zdalnie sterowane, roboty czy gry komputerowe. Zabawki interaktywne pomagają dziecku wyrażać emocje, nawiązywać relacje społeczne, uczyć się empatii i komunikacji. Są jednak przeznaczone w dużej części dla starszych dzieci.

Zabawki dla chłopców i dziewczynek - główne różnice

Często spotykamy się z podziałem zabawek na te dla chłopców i te dla dziewczynek. Niektóre zabawki są uważane za typowo męskie lub typowo żeńskie ze względu na kolorystykę, kształt lub tematykę. Na przykład samochody, pociągi czy piłki są głównie kojarzone z chłopcami, a lalki czy domki z dziewczynkami.

Tak sztywny podział nie jest jednak idealny, gdyż nie uwzględnia indywidualnych preferencji i zainteresowań dzieci. Nie ma zabawek lepszych lub gorszych dla danej płci. Ważne jest, aby dziecko miało dostęp do różnorodnych zabawek i mogło wybierać te, które mu się podobają i odpowiadają jego potrzebom. Zabawki nie powinny ograniczać ani narzucać dzieciom określonych ról społecznych czy stereotypów. Powinny być neutralne (np. zabawki drewniane) pod względem płci i sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi dziecka.

Podsumowanie

Zabawki są niezwykle ważnym elementem życia każdego dziecka. Ich dobór nie powinien być w żadnym razie przypadkowy. Warto stawiać też na ekologiczne zabawki. Jeśli jako rodzic masz obawy, czy dobrze wybierasz zabawki, nie wahaj się poszukać na ten temat informacji. Zapytaj np. lekarza pediatrę. I pamiętaj, że zabawki powinny się zmieniać wraz z rozwojem dziecka.

Możesz ocenić ten artykuł: