Archiwum artykułów

13-09-2021
Stygmatyzacja otyłości dzieci nie sprzyja odchudzaniu
Uczeń z nadwagą czy otyłością nie dość, że ma problem natury zdrowotnej, to często spotyka się też z napiętnowaniem. To zaś nie tylko nie pomaga mu schudnąć, ale rodzi kolejne problemy.
08-07-2021
Autyzm trafił pod strzechy
Prawdopodobnie to lata kampanii społecznych i filmy spowodowały, że polskie społeczeństwo przyswoiło podstawową wiedzę o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Wciąż jednak pokutuje wiele mitów na temat tego zaburzenia – to niektóre wnioski z badania CBOS na temat społecznego obrazu autyzmu przeprowadzonego dla Fundacji JiM.
21-06-2021
Jak zaradzić wypaleniu rodzicielskiemu
Zwłaszcza przedłużająca się pandemia szczególnie dotyka rodziców, którzy łączą zdalną pracę zawodową z całodzienną opieką nad dziećmi i edukacją online.  Przemęczenie, zrezygnowanie, wypalenie – to uczucia znane dziś niemal każdemu rodzicowi. Jak sobie poradzić?
14-05-2021
Jak dorastanie z psem wpływa na dziecko
Znaczna część lekarzy poleca spokojnego psiego towarzysza starszym ludziom - mobilizuje ich do aktywności fizycznej, łagodzi napięcia i lęki. Ale i młode pokolenie odnosi zauważalne korzyści z wychowywania się w domu z psem.
16-04-2021
Jak mozna pomóc nieśmiałemu dziecku
Przypisanie dziecku jakieś cechy może działać jak samospełniająca się przepowiednia. Tak jest też z nieśmiałością - jeśli często mówimy o dziecku, że jest nieśmiałe, ono zacznie tak o sobie myśleć. Warto jednak uważać, nieśmiałym nie jest łatwo w życiu, a nieśmiałemu dziecku dobrze pomóc.
06-04-2021
Fakty i mity o krótkowzroczności dzieci
Nawet połowa dzieci ma wady wzroku! To jedna zła wiadomość. Druga: te problemy są często wykrywane za późno. Poznaj fakty i mity o problemach ze wzrokiem i sposobach na dobre widzenie.
01-04-2021
Foteliki samochodowe – jak przewozić dziecko
Dzieci powinny być jak najdłużej przewożone w fotelikach zainstalowanych tyłem do kierunku jazdy – to rekomendacja Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Jak wiadomo, fotelik musi być dobrany do dziecka i prawidłowo zamontowany.
15-03-2021
Sport doda twojemu dziecku skrzydeł
Dzieci i młodzież biorąca udział w dodatkowych, pozalekcyjnych zajęciach sportowych, odróżnia się od mniej aktywnych fizycznie rówieśników nie tylko zgrabniejszą sylwetką, lecz również większą dojrzałością, zaradnością i odpornością psychiczną.
19-02-2021
Co robić, gdy dziecko wybije sobie ząb? 
Jazda na rowerze, popisy na placu zabaw, jazda na deskorolce - takie szaleństwa sprzyjają wielorakim urazom, wśród których utrata zęba wcale nie należy do rzadkości. Jeśli to mleczak zazwyczaj kończy się na strachu, ale jeśli wyłamie się stały ząb – najczęściej oznacza to poważniejsze problemy. Tak czy inaczej – nie panikuj. Sprawdź co należy robić w takiej sytuacji. 
16-02-2021
Dieta wegańska dla dzieci to nie najlepszy pomysł
Rodzice, którzy bez wsparcia lekarza i dietetyka żywią małe dzieci wyłącznie produktami roślinnymi, narażają je na wiele niebezpieczeństw. Bezpieczniejsza jest dieta wegetariańska.
12-02-2021
Jak pielęgnować zęby u dzieci?
Czy guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.
10-07-2020
Nasze dzieci są za pulchne
Jedna trzecia polskich ośmiolatków cierpi z powodu nadwagi i otyłości. Problem ten częściej dotyka chłopców. Co 10. polski ośmiolatek ma nieprawidłową wartość ciśnienia tętniczego. Co to znaczy? Ogromne problemy tych dzieci w najbliższej i dalszej przyszłości.