Archiwum artykułów

12-06-2023
Żłobki prywatne cieszą się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, takie rozwiązanie ma bowiem wiele zalet. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na prywatny żłobek i jak wybrać odpowiednie miejsce dla swojej pociechy.
15-05-2023
Na pewno odporności dziecko musi się uczyć i nabywać przez kontakt z rówieśnikami. Dla mnie, laryngologa, najważniejsze jest, żeby dzieci jak najmniej chorowały na uszy. To je przecież bardzo boli. Ponadto słuch to jeden z najważniejszych zmysłów. Czyście dziecku nos – radzi prof. dr hab. n. med. Artur Niedzielski , otolaryngolog, otorynolaryngolog dziecięcy, audiolog oraz foniatra, specjalista zdrowia publicznego.
13-04-2023
Samo tylko zdrowe żywienie to niestety za mało, aby dzieci mogły cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknęły nadwagi czy otyłości. Sprawdź, co jeszcze znalazło się w nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.
17-03-2023
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej. Przygotowując maluchowi jedzenie do szkoły, należy zwrócić uwagę, by było zdrowe, ale też by zachęcało do jedzenia swoim wyglądem. Co można przygotować na lunch do szkoły? Jak, w bezpieczny sposób, można zabrać jedzenie do szkoły?
28-02-2023
Dzieci raczej nie przekonają racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów. Straszenie go chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością. Podpowiadamy kilka sposobów.
12-02-2023
Wiele osób uważa, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Z tego powodu warto zadbać o to, aby nasze dziecko rano przed wyjściem do przedszkola zjadło pełnowartościowe danie, które dostarczy mu energii na cały dzień. Żeby maluch dobrze się rozwijał, jego jadłospis powinien mieć nie tylko odpowiednią kaloryczność, ale również proporcje mikro- i makroskładników. Dzieci, które rosną, potrzebują nie tylko węglowodanów i zdrowych tłuszczy, ale przede wszystkim dużo białka, witamin i minerałów. Jaki posiłek można zaserwować dziecku na śniadanie? Przedstawiamy kilka pomysłów!
03-02-2023
Tak! Gdy ktoś skończy 35 lat, to już tylko w minimalnym stopniu narażony jest na zachorowanie, nawet jeśli schizofrenia wystąpiła u członka jego najbliższej rodziny.
09-01-2023
W miejscach z najwyższym stężeniem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 dzieci znacznie częściej kaszlą, kichają i mają katar, w porównaniu do miejsc mniej zanieczyszczonych. To ustalenia najnowszych badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce.
08-12-2022
Pomimo tego, że dziecko je jak wilk, to - nie wiedzieć czemu - niknie w oczach. Pije wodę nie szklankami, ale butelkami. Ciągle biega do toalety, moczy się w nocy. Jest apatyczne i nie ma na nic siły. To może to być bardzo groźna autoimmunologiczna choroba z mylącą nieco nazwą - cukrzyca typu 1. Niewykryta w porę zagraża nawet życiu dziecka.
29-09-2022
Pulchny bobas to nie jest zdrowe dziecko! Co trzeci maluch w Polsce w wieku od 5. do 36. miesiąca życia ma nieprawidłową masę ciała. To efekt błędów w ich żywieniu. Warto je poznać, by zmienić dietę dziecka.
19-05-2022
Meningokoki i pneumokoki to bakterie bytujące w śluzówce człowieka. Są środowiska, gdzie nosicieli może być więcej niż w całej populacji, np. w przedszkolach czy koszarach. Ale dezynfekcja pomieszczeń to nie broń na te patogeny.
28-03-2022
Uważasz, że twoje dziecko nie jest zagrożone eksperymentowaniem z narkotykami? Może i tak, ale skala ich zażywania przez polskie dzieci jest bardzo duża. Sprawdź, po czym poznać, że dziecko zażyło substancję psychoaktywną i co wtedy robić.