Większość dzieci nie ma kłopotów z wyżynaniem się stałych zębów i niedługo po wypadnięciu mleczaków w ich buziach pojawiają się zęby stałe. Czasem jednak bywa tak, że mleczak wypadł, a ząb stały ani myśli wychodzić. Co wtedy?
Stomatolog z olsztyńskiego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego Daria Kozak podkreśla, że rodzice powinni pamiętać, że zęby wypadają i wyżynają się w określonej kolejności: najpierw jedynki, potem dwójki i kolejne.
– Choć czasem bywa i tak, że zęby trzonowe wyrastają, zanim wypadną przednie zęby mleczne – mówi dentystka.
Każdy ząb ma swój czas
Jak zaznacza dentystka, każdy ząb ma "swój czas" na wyrżnięcie. Dodaje, że pierwsze zęby stałe wyżynają się w wieku 6-7 lat. Dlatego rodzice, których pociecha w wieku 4 lat wybiła przedniego mleczaka nie powinni się spodziewać, że w miejsce wybitego ząbka zaraz pojawi się stały.
– Niestety, przez pewien czas maluch będzie szczerbaty. Stałe zęby zaczną mu rosnąć, gdy będzie miał 6-7 lat, gdy – dodaje dentystka.
Z doświadczeń stomatologów wynika, że większość dzieci jest fizjologicznie przygotowana na wyżynanie się stałych zębów. Nie ma z tym takich kłopotów jak z mleczakami, podczas wyżynania których dzieci ślinią się, są rozdrażnione, gorączkują.
Wśród zębów stałych we znaki, zarówno dzieciom jak i dorosłym, dają się tzw. zęby mądrości, czyli ósemki. Ich wyżynanie jest bardzo bolesne i często wymaga wizyty u specjalisty.
Kiedy do lekarza
– Czasami zdarza się jednak tak, że mimo iż ząb mleczny wypadł o czasie, stałe zęby nie chcą wychodzić przed dłuższy czas, np. 2-3 miesiące. Albo zęby stałe wychodzą, mimo że mleczne jeszcze nie wypadły. Takie sytuacje są powodem do wizyty u dentysty – podkreśla Daria Kozak.
Powodem do odwiedzenia stomatologa jest też sytuacja, w której zęby stałe wyżynają się poza łukiem zębowym lub nie na swoim miejscu.
W przypadku takich kłopotów lekarz stomatolog zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego.
– Na takim zdjęciu widać zawiązki zębów, widać też, czy zęby stałe są blokowane przez zęby mleczne, czy stałe zęby nie blokują się wzajemnie, nie nachodzą na siebie – mówi lekarz stomatolog.
Poważniejsze kłopoty
W zależności od tego, co wykaże zdjęcie pantomograficzne, dziecko może zostać skierowane na wizytę u ortodonty lub chirurga szczękowego.
– Czasem zachodzi potrzeba chirurgicznego odsłonięcia wyżynającego się zęba – podkreśla Daria Kozak.
Czasami chirurg szczękowy usuwa też bardzo zepsute zęby mleczne, by ich bakterie nie zaatakowały wyżynających się zębów stałych.
– Tak naprawdę zdrowe mleczaki to podstawa dbania o zęby stałe. O to, by one były zdrowe – wyjaśnia stomatolog.
Komentarze (0)