Smoczek anatomiczny to najbezpieczniejszy rodzaj smoczka, bo nie zaburza naturalnego rozwoju dziecka. Są też w sprzedaży smoczki anatomiczne, zaprojektowane specjalnie z myślą o wcześniakach i noworodkach z niską masą urodzeniową. Na czym polega ich innowacyjność? Co warto wiedzieć o smoczkach anatomicznych? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego smoczki anatomiczne są najlepsze dla niemowląt?

O zaletach i wadach korzystania ze smoczków krążą legendy wśród młodych rodziców. Wynika to z faktu, że w poradnikach na temat opieki nad niemowlętami podawane są różne opinie, niekiedy sprzeczne z tym, co radzą pediatrzy, położne czy też doświadczeni rodzice. Młode mamy obawiają się, że ssanie smoczka zaburzy rozwój uzębienia albo spowoduje uzależnienie od ssania i późniejsze wady zgryzu. Pokutuje też opinia, że noworodek, który ssie smoczek, odzwyczai się od piersi. Takie wątpliwości często znikają, gdy płaczliwy maluszek uspokaja się po podaniu smoczka. Najlepiej, aby był to smoczek anatomiczny, imitujący swoim kształtem brodawkę kobiety. Dzięki temu ssanie takiego smoczka naśladuje ssanie piersi mamy. Takie smoczki anatomiczne mają szereg zalet:

  • umożliwiają utrzymanie odruchu ssania, co jest ważne w przypadku wcześniaków, które nie potrafią jeszcze prawidłowo ssać;
  • nie wpływają na rozwój dziąseł, zgryzu ani naukę mowy;
  • uspokajają dziecko i ułatwiają zasypianie, a smoczki anatomiczne do butelek umożliwiają podanie sztucznych mieszanek, przypominające naturalne karmienie piersią.

Smoczek anatomiczny najlepszy dla wcześniaków i małych noworodków

Wybierając smoczek dla dziecka trzeba pamiętać, aby był on dopasowany wielkością do buzi dziecka i do jego wagi. Najtrudniejszy wybór mieli dotąd rodzice wcześniaków. W takim przypadku najlepiej kupić specjalny smoczek anatomiczny, przeznaczony dla wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową. To bardzo mały smoczek, który dopasowuje się do małej buzi maluszka i nie zaburza rozwoju twarzoczaszki, a przy tym świetnie uspokaja dziecko. Wykonany jest z przezroczystego miękkiego silikonu, który jest materiałem bezzapachowym i łatwym do utrzymania w sterylnej czystości. Możesz go wyparzać wielokrotnie, bo wysokie temperatury z pewnością mu nie zaszkodzą.

Poznaj rodzaje smoczków anatomicznych

Ze względu na materiał wykonania, smoczki anatomiczne dzielą się na smoczki kauczukowe i silikonowe. Te pierwsze są ciemniejsze i pachną trochę gumą, ale są miękkie i ułatwiają dziecku ssanie. Trzeba jednak je często wymieniać, bo odkształcają się, a wyparzanie ogranicza się do krótkiego gotowania w wodzie. Z kolei smoczki anatomiczne silikonowe są bezzapachowe, przezroczyste i twardsze w porównaniu do kauczukowych. Wyróżnia się jeszcze smoczki anatomiczne dynamiczne, które są plastyczne i zmieniają objętość w trakcie ssania w rytmie oddechów dziecka.

Wszystkie rodzaje smoczków kupisz online w sklepie Dr.Max Drogeria pod linkiem https://www.drmaxdrogeria.pl/mama-i-dziecko/akcesoria-dla-dziecka/smoczki/smoczki-anatomiczne. W sklepie tym kupisz wiele przydatnych produktów, w tym akcesoria oraz kosmetyki do pielęgnacji niemowląt i skóry mamy.

Możesz ocenić ten artykuł: