Wiele osób uważa, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Z tego powodu warto zadbać o to, aby nasze dziecko rano przed wyjściem do przedszkola zjadło pełnowartościowe danie, które dostarczy mu energii na cały dzień. Żeby maluch dobrze się rozwijał, jego jadłospis powinien mieć nie tylko odpowiednią kaloryczność, ale również proporcje mikro- i makroskładników. Dzieci, które rosną, potrzebują nie tylko węglowodanów i zdrowych tłuszczy, ale przede wszystkim dużo białka, witamin i minerałów. Jaki posiłek można zaserwować dziecku na śniadanie? Przedstawiamy kilka pomysłów!

Śniadanie dla dziecka – owsianka lub jaglanka

Obecnie świadomość rodziców i opiekunów dotycząca tego, jak istotne jest prawidłowe żywienie dziecka, jest coraz większa. Dlatego zwracamy uwagę na to, jakie dania podajemy maluchom. Z pewnością, zdrowym wyborem na śniadanie będzie owsianka lub jaglanka. Zarówno płatki owsiane, jak i płatki jaglane gotują się na mleku bardzo szybko. Dlatego taki posiłek można wyczarować w ciągu zaledwie kilku minut. Warto do niego dodać owoce, na przykład banany lub borówki. W takim wydaniu owsianka lub jaglanka będzie nie tylko bardziej atrakcyjna dla malucha, ale również zapewnił mu jedną z pięciu dziennych porcji warzyw lub owoców.

Śniadanie dla dziecka – placuszki

W weekendy, kiedy mamy więcej czasu, możemy zaserwować naszemu dziecku na śniadanie placuszki. W wersji na słodko, na przykład wykonane z twarogu, jogurtu lub skyru z dodatkiem borówek malin, lub innych owoców z pewnością skuszą nawet największego niejadka. W wersji wytrawnej placuszki z kolei można zrobić na przykład placuszki z marchewki lub puree z groszku bądź kalafiora.

Śniadanie dla dziecka – koktajl

Jeśli maluch nie lubi rano jeść, możemy podać mu koktajl owocowy, warzywny, na bazie mleka lub napoju roślinnego. Warto wszystkie warzywa i owoce obrać i przygotować już dzień wcześniej, żeby rano tylko je zmiksować i móc szybko stworzyć pełnowartościowy, zdrowy posiłek, pełen witamin i minerałów.

Śniadanie dla dziecka – owsiane muffiny

W weekendy, kiedy mamy więcej czasu, możemy przygotować na śniadanie dla malucha owsiane muffiny. Dobrym pomysłem jest też wspólne pieczenie takich babeczek, zwłaszcza jeżeli maluch jest niejadkiem. Jeśli będzie uczestniczył w przygotowaniu dania, którym może podzielić się z całą rodziną, z pewnością poczuje się ważny i sam chętnie skosztuje owsianej muffinki.

Śniadanie dla dziecka – kanapki lub tosty

Kanapki i tosty to standardowa propozycja śniadaniowa. Warto jednak je nieco zmodyfikować, w taki sposób, aby dostarczyły maluchowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów, a także składników odżywczych. Możemy mu podać więc na przykład kanapki z pastą jajeczną i ulubionymi warzywami lub tosty z awokado i jajkiem sadzonym. Jeżeli woli śniadania na słodko, zamiast popularnych i niezdrowych słodkich kremów, lepiej postawić na dżem bez konserwantów.

Możesz ocenić ten artykuł: