Bóle brzucha diagnozowane są już u noworodków. Mogą być związane z tzw. kolką niemowlęcą lub występować całkowicie od niej niezależnie. Zawsze jednak budzą niepokój rodziców o zdrowie ich pociechy. Warto poznać sposoby łagodzenia bólu i napięcia dziecięcego brzuszka, by w trudnym momencie umieć szybko i skutecznie pomóc.

Po czym poznać, że dziecko boli brzuszek?

Problemów z brzuchem dziecka nie sposób przeoczyć. Maluch zaczyna nagle i głośno płakać, podkurcza nogi, a jego brzuch staje się wyraźnie napięty. Na twarzy malucha widać także grymasy wywołane bólem.

Dziecko zwykle uspokaja się dopiero kołysanie na rękach. Po odłożeniu ponownie zaczyna płakać.

Ból brzucha nie powinien być utożsamiany z tzw. kolką niemowlęcą. Choć niestety wielu rodziców traktuje te dwie dolegliwości jako tożsame. Kolka niemowlęca dotyka nie więcej niż 40 proc. dzieci. Do jej rozpoznania stosuje się często "regułę 3x3". Zgodnie z nią dziecko z kolką płacze w ciągu doby trzy godziny, przez co najmniej trzy dni w tygodniu, a problem nie znika przez trzy następujące po sobie tygodnie.

Kolka niemowlęca, mimo że jest dla dziecka mocno niekomfortowa, nie powoduje groźnych następstw. Tymczasem ból brzucha może, ale nie musi być związany z kolką. Problem wymaga więc dokładnej analizy i podjęcia środków mających na celu ulżenie maluchowi w cierpieniu.

Dlaczego dziecko boli brzuszek?

Problem z brzuchem małego dziecka może mieć różnorakie przyczyny. Układ pokarmowy wciąż się rozwija i jest bardzo wrażliwy. 

Jeśli maluch jest karmiony piersią, warto rozważyć możliwość wystąpienia alergii na białka znajdujące się w produktach zjadanych przez mamę. Należy przy tym zaznaczyć, że dieta matki karmiącej nie istnieje. To często powielany mit. Dziecko nie będzie miało problemów gastrycznych po zjedzeniu przez mamę kapusty czy fasoli. Mleko produkowane jest bowiem z krwi, a nie treści żołądkowej. Niestety do krwiobiegu przedostają się także alergeny pokarmowe, które mogą wywoływać problemy trawienne u niemowlęcia.

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym ból brzucha mogą wywołać niektóre składniki wybranej mieszkanki. W takiej sytuacji najczęściej konieczna jest zmiana na produkt innego typu np. z hydrolizowanym białkiem i obniżoną laktozą.

Pamiętaj jednak, że ta forma żywienia dziecka nie może być dowolnie zmieniana. Układ pokarmowy malucha musi mieć czas na dostosowanie się do nowych składników. Zanim więc sięgniesz po inne mleko – skonsultuj tę kwestię z pediatrą.

Jak pomóc dziecku, gdy boli je brzuszek?

Bez względu na to, czy ból brzuszka dziecka wywołany jest niedojrzałością układu pokarmowego, alergenami w mleku matki czy składnikami mleka modyfikowanego – warto skorzystać z kilku sposobów łagodzących ból i napięcie.

Jedną ze skutecznych metod jest przykładanie termoforu z ciepłą wodą do brzucha.  Dzieci zwykle bardzo szybko się dzięki temu rozluźniają i zasypiają. Jeśli nie masz termoforu – wykorzystaj podgrzana pieluchę tetrową.

Podawaj także herbatkę dla dzieci zawierającą rumianek pospolity i koper włoski. Zioła te usprawnia usuwanie nadmiaru gazów zgromadzonych w jelitach, łagodzą skurcze mięśni w jamie brzusznej i pomagają przy niestrawności.

Warto również regularnie wykonywać masaż. W tym celu przyłóż rękę do brzucha malca i wykonuj delikatne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie sięgaj jednak po tę metodę, gdy dziecko ma właśnie atak bólu. Masowanie napiętego brzucha może potęgować nieprzyjemne doznania.

Możesz ocenić ten artykuł: